• Koncert pn. "Tam, gdzie panowie chodzą w spódniczkach"

          •             4 października 2023r. w grupie klas 0-III odbył się koncert artystów Lubuskiego Biura Koncertowego ,,Orfeusz” pod hasłem ,,Tam, gdzie panowie chodzą w spódniczkach”. Spotkanie z artystami przybliżyło starą legendę irlandzką zapisaną dźwiękami dudów szkockich. Oprócz tego uczniowie mieli możliwość poznania innych instrumentów. Były to: dudy galicyjskie, piszczałka bezotworowa, whistles, bouzouki, bodhran i puzon.

                   Był to bardzo ciekawy, niepowtarzalny koncert. 

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października  obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

            „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

            To okazja dla nas, by podnosić świadomość i inicjować działania promujące i chroniące nasze zdrowie psychiczne.

            W tym celu uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wykonali plakaty, których celem jest przedstawienie i przybliżenie uczniom, jakie aspekty życia składają się  na nasz dobrostan.

            Jest to także okazja do tego, by uświadomić sobie jak ważne w naszym życiu są wszystkie nawet małe sytuacje i chwile, każde z nich mają mniejszy lub większy wpływ na nas.

            Niech WDZIĘCZNOŚĆ za to co mamy, towarzyszy nam każdego dnia, bo przecież „WDZIĘCZNOŚĆ JEST DROGĄ, PO KTÓREJ WĘDRUJE SZCZĘŚCIE”.

          • Wycieczka rowerowa

          • W dniu 29.09.2023 roku odbyła się wycieczka rowerowa do Rakowic Małych z okazji ,,Dnia Chłopaka".Celem tego wyjazdu było: Integracja klasy, poznawanie najbliższej okolicy oraz promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Chłopcy w tym dniu również otrzymali upominki od dziewczyn :). Nasza wycieczka miała również charakter pikniku, ponieważ nad wodą uczniowie mogli przy pięknej słonecznej pogodzie rozłożyć koce i korzystać z kąpieli słonecznej zajadając przekąski. Nasza trasa przebiegała następująco: Start: SP Gościszów, przez Kotliska do Rakowic Małych. Powrót: z Rakowic Małych przez kotliska do SP Gościszów. Zachęcamy wszystkich do takiej formy spędzania czasu wolnego i pamiętajmy, że ruch to zdrowie :)

          • Zawody lekkoatletyczne

          • Uczniowie klasy IV mieli możliwość brania udziału w Evencie lekkoatletycznym, który to odbywał się w Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu. Konkurencje w jakich brali udział to

            bieg na 50 m, bieg na 50 m przez płotki, rzut piłką lekarską, rzut nerfem, skok w dal.

            Czwartoklasiści rywalizowali z uczniami innych gminnych szkół (m.in. z SP Czerna, SP, Gierałtów, SP Nowogrodziec i SP Nowa Wieś)

            Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci Każdy uczeń otrzymał koszulkę pamiątkową oraz złote medale za zajęcie I miejsca Ważne było również to, że w tym dniu wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami i każdemu wręczono złoty medal. Uczniom przypadł w udziale także zaszczytny uścisk dłoni od Burmistrz Nowogrodźca Robert Marek Relich. Gratulujemy wszystkim i zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie

          • #Przytul się do drzewa

          • W ostatnim tygodniu września uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w ogólnopolskiej  akcji #Przytul się do drzewa. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulić na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Według organizatora akcji, w Polsce rocznie wybucha ponad 6 000 pożarów lasów, z czego 77 % z nich powstaje z winy człowieka. Poprzez włączenie się do  tej akcji uczniowie pokazali, że los lasów, jak również pojedynczych drzew, nie jest im obojętny – postanowili otaczać drzewa swoją miłością i robić wszystko, żeby czuły się bezpiecznie. Dowiedzieli się o drzewoterapii czyli zielonej energii drzew, która ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Przekonajcie się sami, jak przebywanie wśród swobodnie rosnących drzew poprawia samopoczucie, a przytulanie się ułatwia powrót do równowagi z naturą 😊

          • Światowy Dzień Emotikona

          •       19 wrzesnia 2023r. uczniowie klasy I obchodzili Światowy Dzień Emotikona. Emotikony to znaczki graficzne, które wyrażają nasze emocje.

                 Tego dnia dzieci miały  okazję porozmawiać o swoich emocjach oraz stworzyć własne emotikony odzwierciedlające ich stany emocjonalne.

                     Żółty kolor wprowadził wszystkich w świetny nastrój. Tak więc ten dzień upłynął w atmosferze życzliwości, radości i pozytywnej energi.

          • Dzień Kropki

          •      15 września uczniowie klas 0 - III świętowali Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi i dobrej zabawy.

                  Na początku uczniowie założyli opaski na głowę z melonikiem i kokardą w kropki, po czym zostali zaproszeni do zabawy w memo. Zabawa ta polegała na odnalezieniu odpowiednich par kropek. Następnie uczniowie mieli za zadanie pozbieranie kropek rozsianych po całej klasie. Dzieci z ogromną radością zbierały bardzo sprawnie kropki, klasyfikując je według kolorow i wielkości. Ostatnim zadaniem tego radosnego dnia było wykonanie w grupach pracy plastycznej z kropek. Podczas pracy widać było zaangażowanie uczniów i zawiązywanie się odpowiednich relacji. Natomiast przedszkolaki wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy ma jakieś ukryte zdolności, talent. Potem dzieci tworzyły prace plastyczne wg własnych pomysłów z elementem kropki. Było twórczo i wesoło. Efekty końcowe przerosły oczekiwania wszystkich. To były udane zajęcia.

          • Uroczyście witamy nowy rok szkolny :)

          • 04.09.2023r. odbyło się Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024. O godz. 8:00 społeczność naszej szkoły uczestniczyła we Mszy Świętej sprawowanej w intencji dzieci, młodzieży i pracowników szkoły. Następnie w sali gimnastycznej SP im. Jana Pawła II w Gościszowie odbył się apel. Na początku Pani Dyrektor Teresa Kida serdecznie powitała wszystkich. Potem nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów kl. IV, którzy wesoło powitali nowy rok szkolny wierszem i piosenką. Nie zabrakło też wspomnienia tych, którzy w 1939 roku nie mogli cieszyć się z rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego...

            Na koniec Pani Dyrektor złożyła życzenia na nadchodzący czas nauki oraz dzwonkiem oznajmiła nadejście roku szkolnego 2023/2024 i wszyscy uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami w klasach. Powodzenia!

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Informujemy, że rok szkolny 2023/2024 uroczyście rozpoczynamy w dniu 04 września 2023 r.  Mszą św. o godz. 8.00

            O godz. 9.00 odbędzie się apel w sali gimnastycznej naszej szkoły, po nim spotkanie z wychowawcami.

            Serdecznie zapraszamy!

             

          • Ulotka o omdleniach

          • Zamieszczamy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

            Ulotka została przygotowana w przystępnej dla młodych ludzi formie graficznej. Będzie szczególnie pomocna przy organizacji wydarzeń i uroczystości szkolnych z udziałem dzieci i młodzieży. 

            Zapraszamy do zapoznania się z treścią ulotki

            ulotka_omdlenia.pdf

          • Żywa lekcja historii

          • 29 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać, a starsi przypomnieć sobie wiele ciekawych faktów historycznych z dziejów średniowiecznej Polski. Wszystko to za sprawą żywej lekcji historii w wykonaniu grupy artystycznej „ARKONA” z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Podczas lekcji była mowa o chłopach, mieszczanach, rycerzach i królach. Uczniowie słuchali o zwyczajach, tradycjach i kulturze oraz codziennym życiu w tamtych czasach. Poznali staropolskie nazwy popularnych przedmiotów. Zapoznali się osobiście ze średniowiecznymi rekwizytami i strojami. Brali czynny udział w tej ciekawej opowieści. Dowiedzieli się jak działało dawne prawo i w jaki sposób je egzekwowano. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów narzędzia tortur oraz rycerskie pojedynki. Była to żywa lekcja historii, która w interesujący i zabawny sposób przybliżyła nam realia epoki średniowiecza.

          • Wyprawa do Muzeum Historycznego w Lubinie

          • Dnia 5 czerwca 223 r. klasa V i VI wybrała się na wycieczkę do Parku Linowego w Lubinie. Pogoda od godzin porannych dopisała, a dobre humory sprawiły, że cały trud przejścia przez każdą trasę wydawał się błahy. Głównym celem naszej wyprawy było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Po zapoznaniu się z regulaminem parku uczniowie próbowali swoich sił pokonując trasy o różnych poziomach trudności. Podczas zabawy uczniowie uczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia. Po wspólnych zmaganiach  zjedliśmy lody i nabraliśmy sił aby pójść do Muzeum Historycznego. Pod czujnym okiem przewodnika przeszliśmy trasę noszącą nazwę Wielka Wojna”. Cała trasa prowadziła kilkaset metrów w głąb parku i była przygotowana w formie okopów jakie budowano podczas Pierwszej Wojny Światowej, obrazując przy tym, w jakich warunkach żołnierze musieli przebywać przez długie miesiące. Na szlaku zobaczyliśmy kilka pomieszczeń z wystawami wojennymi oraz rzeźbami żołnierzy, którzy często stojąc w rogach pomieszczeń straszyli nas swoją obecnością. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy salę ćwiczeń, kuchnię, kuźnię, kaplicę, komnatę oficera itd. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Park Wrocławski, w którym mogliśmy podziwiać park dinozaurów, olbrzymią ptaszarnię oraz mini zoo.

          • Wycieczka klasy piątej

          • Dnia 22 czerwca klasa piąta udała się kursowym autobusem do Bolesławca. Po przyjeździe na miejsce, spacerkiem ruszyliśmy w stronę krytego basenu Orka. Na miejscu uczniowie otrzymali klucze do szafek. Następnie przebraliśmy się i poszliśmy na basen, gdzie czekali już na nas ratownicy. Przez dwie godziny korzystaliśmy z basenu wyposażonego w wodne gejzery, armatki wodne do masażu, masujące leżanki, kaskadę wodną i cieszącą się sporym zainteresowaniem „dziką rzekę” i zjeżdżalnię. Był to mile spędzony czas 😊 Po wizycie na basenie piątoklasiści udali się do Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Po archiwum oprowadziła nas pani Olga Hałat, która przybliżyła nam rolę i znaczenie archiwum, które gromadzi dokumenty związane z naszym regionem. Największą ciekawość uczniów wzbudziły bardzo stare księgi oraz księgi meldunkowe mieszkańców Gościszowa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również dokumentacja naszej szkoły oraz świetlicy wiejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy po wypełnieniu stosownego wniosku może mieć dostęp do zbiorów archiwum, np. gdy ktoś będzie chciał podjąć się prac badawczych lub poszukać informacji na temat własnej rodziny. Na zakończenie wizyty w archiwum można było zobaczyć magazyn, w którym przechowuje się dokumenty archiwalne i dowiedzieć się o tym w jakich warunkach przechowuje się te materiały, aby nie uległy zniszczeniu. Obejrzeliśmy wystawę "1977 - rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach" w aranżacji pani Olgi Hałat. Po tej wizycie młodzież zrozumiała, że archiwum jest wyjątkowo cennym warsztatem pracy historyka i jednocześnie daje możliwość najpełniejszego zabezpieczenia dokumentacji o wartości historycznej.

          • Poznaj Polskę

          •  

                         W dniu 21  czerwca  2023 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz z wychowawcami, realizowali  wycieczkę do Wrocławia  w ramach projektu MEiN pt. ,,Poznaj Polskę”.  Gmina i Miasto Nowogrodziec otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki 80% środków na pokrycie wszystkich kosztów wyjazdu, 20 % kosztów to wkład własny Gminy Nowogrodziec. Miejsca wycieczki zostały wybrane z wykazu punktów edukacyjnych MEiN.

                       Pierwszym punktem programu wycieczki było  HYDROPOLIS Centrum Edukacji Ekologicznej –centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Znajduje się on  w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Wchodząc, uczniowie przechodzili  pod  drukarką  wodną, obejrzeli  film,, Wszystko zaczyna się od wody”, zobaczyli batyskaf - wierną replika  maszyny i mogli wyobrazić sobie, co musi czuć człowiek, który znajduje się 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu. Oprócz tego dzieci widziały modele ryb głębinowych, makiety największych statków na świecie, multimedialną mapę Wrocławia. Dzieci zobaczyły też śnieżną zamieć z bliska- symulator śniegu. Ogień z pary wodnej- to kolejna atrakcja. Dzięki niej każdy sprawdził jak para wodna zamienia się w ogień. Pełni wiedzy na temat wody, uczniowie udali się do Ogrodu Botanicznego.

                          Następnym punktem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Piękna słoneczna pogoda, urocze alejki, różnorodna roślinność, malownicze zakątki, pozwoliły uczniom w pełni zachwycić się tym miejscem i wypocząć. Obecnie w ogrodzie można podziwiać około 12 tysięcy gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Na terenie ogrodu dzieci miały możliwość zakupu pamiątek i zjedzenia pysznych lodów. Następnie uczniowie udali się do autokaru i wyruszyli  w drogę powrotną do domu. Z pewnością ta wycieczka na długo pozostanie w  pamięci najmłodszych uczniów.

             

          • Dzień Dziecka

          • 01 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji w naszej Szkole przygotowano wiele atrakcji. Młodsze dzieci brały udział w różnych grach, zabawach i konkurencjach przygotowanych przez wychowawców, np. "uważaj na jajko", tor przeszkód, tunel, rzut do celu. Dzieci w drużynach walczyły o zwycięstwo. Medale uczestnikom rozgrywek wręczał Burmistrz Nowogrodźca- Pan Robert Relich. Rada Rodziców także spisała się na medal, ponieważ Mamy malowały twarze i wykonywały ciekawe fryzury.  Dużo radości sprawiło dzieciom korzystanie z dmuchańca, a malowanie Praw Dziecka kredą na chodniku było okazją do wykazania się pomysłowością i kreatywnością. Nie mogło zabraknąć również poczęstunku, który najlepiej smakuje na kocyku😀Starsi uczniowie również mieli zorganizowany czas. Brali udział w pikniku oraz konkurencjach przygotowanych przez nauczycieli. W nagrodę każdy uczeń otrzymał upominek. Współorganizatorem tego święta była Gmina i Miasto Nowogrodziec, która przeznaczyła środki na realizację tego zadania. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wesołego dnia

          • Poznaj Polskę

          • Gmina i Miasto Nowogrodziec pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na organizację wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia  „Poznaj Polskę”. Środki finansowe przyznane w formie dotacji celowej, zostały w całości wykorzystane na dofinansowanie wycieczki szkolnej związanej z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

            Wysokość otrzymanej dotacji to 10 000 zł, co stanowi 80% wartości całego zadania, 20% środków zapewniła Gmina Nowogrodziec tj. 2 500  zł.

            W dniach 10 – 11 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie brali udział w dwudniowej wycieczce, która obejmowała Pławną Dolną – Zamek Czocha – Hutę Julia w Piechowicach oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. W wyprawie wzięło udział 25 uczniów i 3 opiekunów.

            Pierwszym punktem wycieczki była Pławna Dolna,  malownicza wioska otoczona tajemniczymi lasami i urodzajnymi polami. Po zwiedzeniu i zobaczeniu magicznego zakamarka dziedzińca Zamku Śląskich Legend, wycieczkowicze weszli do środka. Wewnątrz zamku ujrzeli  teatr kukiełkowy. Gra świateł i dźwięków sprawiła, że lalki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ożyły i zaczęły się poruszać. W środku czekało na uczniów 11 zaaranżowanych scenek, wspaniale opowiedziane  legendy z regionu i okolic. Następnie w Grodzie Rycerskim młodzież miała okazję wcielić się w prawdziwego rycerza, w niewidzialnej lśniącej zbroi. W sercu średniowiecznego Grodu Rycerskiego, pośród drewnianych chatek, uczniowie mogli podziwiać replikę Konia Trojańskiego i zwiedzić jego wnętrze. Podziw wśród dzieci wzbudziła także monumentalna wielkość głowy Władcy Karkonoszy. Zainteresowani mogli wejść do jej środka i spojrzeć na świat jego oczami 😊 Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki spacerem udali  w kierunku Arki Noego, której wymiary zrobiły na wszystkich duże wrażenie.  Zrobiona z belek pochodzących ze starych stodół, głazów i kamieni arka mierzy 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10.  W jej wnętrzu uczniowie mieli okazję podziwiać muzeum sztuki sakralnej a przed samym wejściem zobaczyli figury zwierząt realnych rozmiarów. Uczestniczyli również  w warsztatach litograficznych i spróbowali  swoich sił w warsztatach teatralnych.

            Pobyt na Zamku Czocha uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia go z przewodnikiem. Zobaczyli  między innymi piękną Salę Marmurową, pełną ściennych malowideł oraz kominek, w którym według legendy zamurowano zaledwie kilkudniowe niemowlę. Zwiedzili także Salę Biblioteczną, Salę Portretową z wizerunkami Piastów oraz słynną Komnatę Książęcą owianą legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Uczniowie zwiedzili piękną łazienkę przyległą do Komnaty Sypialnianej, Komnatę Córek ostatniego właściciela zamku. W Sali Marmurowej zjedli  pyszny obiad, po którym udali  się na czarodziejskie warsztaty. W Instytucie Magii nasi uczniowie przenieśli się do gabinetu kuratorki magii, która rozbudzała dziecięce zmysły. Nasi podopieczni tworzyli własną kompozycję ziołową i zdobywali podstawową wiedzę o ich właściwościach. Eliksiry zachwycały kolorami, a własnoręcznie ozdobione różdżki dodawały magicznej pewności siebie. Cały proces opierał się na zabawie, po której dzieci wyszły z Instytutu z głową pełną pomysłów.

            Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję  przekonać się na własnej skórze, że historia to nie tylko zakuwanie – poznawanie dat i ciężka przeprawa przez dzieje, wydarzenia, postacie.

            Wyprawa pokazała, że historia, to możliwość poznania dziejów naszego narodu,  poprzez  żywe miejsca historyczne, obrazy, doświadczanie,  ale także aktywne słuchanie i emocje podczas spotkania z żywą lekcją historii. Zamek Czocha okazał się miejscem idealnym do poznawania historii,  ponieważ w nim monumentalność splata się z bujnymi kolejami losu – losu Słowian (Łużyczan). Żywa lekcja historii, w której uczestniczyliśmy to połączenie pasji   i wiedzy, miejsca i czasu, opowieści i faktu. Dodatkową wartością tej lekcji, był fakt, że prowadził ją Pan Piotr Kucznir – dziennikarz, pisarz, regionalista, przewodnik, autor książki „Tajny Zamek Czocha” i wielu artykułów, pasjonat historii i niestrudzony wędrowiec po licznych szkołach, gdzie swoją miłość do faktu zaszczepia w młodych umysłach.

             

            Po zwiedzeniu multimedialnych sal tortur i krótkim spacerze wokół zamku, uczniowie udali  się do przedzielonych   pokoi.  Dzięki poznanym zaklęciom w Instytucie Magii uczestnicy wycieczki dostali kolejną porcję sił, która starczyła do późnych godzin nocnych. W obawie przed nocnym spotkaniem z Białą Damą uczniowie podjęli decyzję o spaniu jednej komnacie…

            Według programu, w czwartek wszyscy uczniowie mieli pobudkę około 7.00, ponieważ                 w Sali Marmurowej czekało na wszystkich pyszne śniadanie punktualnie o godzinie 7.30. Potem uczestnicy wycieczki pojechali do Huty Julia w Piechowicach. Tam na własne oczy   zobaczyli, jak wygląda proces powstawania kryształowych naczyń od projektu na papierze, poprzez dmuchanie stojąc przy piecu rozżarzonym do 1200°C, aż po zdobienie i pakowanie gotowego produktu. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca hutnika oraz misterna praca zdobników, która wymaga skupienia, ale także niebywałego kunsztu w rękach. Zwiedzając z przewodnikiem Hutę uczniowie widzieli, w jaki sposób zdobnicy, jak prawdziwi artyści, tworzą unikatowe szlify od początku do końca ręcznie. Uczestnicy naszej wycieczki mieli szansę uwolnić w sobie artystyczną duszę i stworzyć ze szkła wyjątkowe gadżety. Uczniowie podczas warsztatów grawerowania byli bardzo zaangażowani i skupieni na swoim dziele, które po zapakowaniu zabrali do domów. Wizytę w Hucie zakończono zwiedzeniem Krystalium, które okazało się miejscem, które łączy edukację, historię szklarstwa i dobrą zabawę.

            Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Uczniowie obejrzeli  stałą wystawę „Wnętrze chałupy wiejskiej”, „Z historii Jeleniej Góry              i regionu” oraz „Szkło artystyczne”. Zwiedzający byli zaskoczeni zgromadzonymi eksponatami, których było ponad dwa tysiące.

            Całość wyjazdu zapisze się w   pamięci uczestników bardzo dobrze i zapewne na długo. Mnogość przeżyć i informacji z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości. Kolejny raz przekonujemy się, że uczenie przez doświadczenie to najlepsza metoda działań edukacyjnych.

             

             

             

             

             

          • Spotkanie autorskie z Panią Moniką Sawicką

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w niecodziennym spotkaniu autorskim z pisarką p. Moniką Sawicką- autorką książek dla dzieci i dorosłych. Spod jej ręki wyszedł cykl książek o przygodach pieska Kajtusia. Pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom historię pieska, który jest bohaterem jej książek. Wypowiedzi swoje poparła prezentacją multimedialną oraz autentycznymi zdjęciami Kajtusia i filmikami z jego udziałem. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o pieskach. Słuchały i oglądały z wielkim zaciekawieniem. Na zakończenie spotkania dzieci zakupiły książki, do których p. Sawicka wpisała każdemu imienną dedykację.

            Dziękujemy bardzo pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak ciekawym i wartościowym spotkaniu. 

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu już za nami. Wyjazd był nagrodą dla uczniów klasy II za udział w konkursie "Pomagamy ptakom przetrwać zimę". Organizatorem konkursu był Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Na wycieczkę uczniowie klasy II zaprosili uczniów klasy I i III.  Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych pod hasłem "Mydło - otrzymywanie i własności", uczestniczyli w zajęciach "Porozmawiajmy o ptakach" oraz poznawały walory Parku Krajobrazowego "Chełmy" w sali muzealnej.  Podczas tych zajęci dzieci wykonały własnoręcznie mydła, skonstruowały ptasie gniazda oraz poznały zwierzęta występujące w Parku Krajobrazowym Chełmy.  Na koniec odwiedziły zwierzęta przebywające w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Myśliborzu.   

          • Z wizytą w KPP oraz KP PSP w Bolesławcu

          • We wtorek 9 maja 2023r. uczniowie klasy drugiej gościli w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu oraz w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Pani asp. sztab. Anna Kublik-Rościszewska spotkała się z uczniami i rozmawiała nt. bezpiecznej drogi do i ze szkoły, omawiane były zasady poruszania się po jezdni. Dzieci rozmawiały o tym, jak reagować, gdy zaczepi nas nieznajomy, przypomniały sobie ważne numery alarmowe. Dowiedziały się jak wygląda praca policjanta i innych pracowników służb mundurowych. Podobnie było w Straży Pożarnej - oprócz ważnych informacji, nasi uczniowie zapoznani zostali ze sprzętem ratowniczo- gaśniczym i mogli zobaczyć wozy strażackie i przez chwile poczuć się jak prawdziwi strażacy. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły park zabaw Fit Style Kids, gdzie oprócz świetnej zabawy mogły sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Wspólne zabawy dostarczyły im wielku niezapomnianych wrażeń. Uświadomiły im także, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczenie, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach. 

          • W Bibliotece wybuchł wulkan

          • No i stało się, w szale doświadczania doprowadziliśmy do eksplozji. Wśród naszych najcenniejszych zbiorów ! Tysiące książek i kilkanaście par oczu obserwowało erupcje wulkanu w szkolnej bibliotece... Na szczęście była ona w pełni kontrolowana :) Skorzystaliśmy z mądrej książki (jakich u nas nie brak) zatytułowanej "Odkrycia". W niej to właśnie można znaleźć sporo prostych do wykonania doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki. My zdecydowaliśmy się na wywołanie niewielkiej erupcji wulkanu, który imitowała szklana butelka pełna ciepłej wody, zanurzana w dużym słoju z zimną wodą. Więcej szczegółów znajdziecie w książce, a ta czeka na Was w szkolnej bibliotece. No i nie jest tam sama😊. Przybywajcie i doświadczajcie.  

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, których celem było promowanie ekologicznych postaw. Młodsi uczniowie poprzez zabawę poznawali sposoby dbania o środowisko.  Starsi spróbowali swoich sił w projektowaniu loga do projektu "Z ekologią na Ty" oraz w tworzeniu haseł. Dwie osoby wyznaczyły sobie za cel napisanie wiersza o tematyce ekologicznej. Efekty zobaczcie sami :)

          • Akcja #SprzątamyDlaPolski

          • 21 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji #SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja polegała ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne, pełni zaangażowania posprzątali najbliższą okolicę naszej szkoły.  Jesteśmy przekonani, że nasza praca przyczyni się do poprawy jakości lokalnego środowiska naturalnego . Mamy nadzieję, że efekty akcji #SprzątamyDlaPolski utrzymają się jak najdłużej! Dbajmy o nasze małe Ojczyzny 😊