• Żywa lekcja historii

          • 29 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać, a starsi przypomnieć sobie wiele ciekawych faktów historycznych z dziejów średniowiecznej Polski. Wszystko to za sprawą żywej lekcji historii w wykonaniu grupy artystycznej „ARKONA” z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Podczas lekcji była mowa o chłopach, mieszczanach, rycerzach i królach. Uczniowie słuchali o zwyczajach, tradycjach i kulturze oraz codziennym życiu w tamtych czasach. Poznali staropolskie nazwy popularnych przedmiotów. Zapoznali się osobiście ze średniowiecznymi rekwizytami i strojami. Brali czynny udział w tej ciekawej opowieści. Dowiedzieli się jak działało dawne prawo i w jaki sposób je egzekwowano. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów narzędzia tortur oraz rycerskie pojedynki. Była to żywa lekcja historii, która w interesujący i zabawny sposób przybliżyła nam realia epoki średniowiecza.

          • Wyprawa do Muzeum Historycznego w Lubinie

          • Dnia 5 czerwca 223 r. klasa V i VI wybrała się na wycieczkę do Parku Linowego w Lubinie. Pogoda od godzin porannych dopisała, a dobre humory sprawiły, że cały trud przejścia przez każdą trasę wydawał się błahy. Głównym celem naszej wyprawy było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Po zapoznaniu się z regulaminem parku uczniowie próbowali swoich sił pokonując trasy o różnych poziomach trudności. Podczas zabawy uczniowie uczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w Parku Linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia. Po wspólnych zmaganiach  zjedliśmy lody i nabraliśmy sił aby pójść do Muzeum Historycznego. Pod czujnym okiem przewodnika przeszliśmy trasę noszącą nazwę Wielka Wojna”. Cała trasa prowadziła kilkaset metrów w głąb parku i była przygotowana w formie okopów jakie budowano podczas Pierwszej Wojny Światowej, obrazując przy tym, w jakich warunkach żołnierze musieli przebywać przez długie miesiące. Na szlaku zobaczyliśmy kilka pomieszczeń z wystawami wojennymi oraz rzeźbami żołnierzy, którzy często stojąc w rogach pomieszczeń straszyli nas swoją obecnością. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy salę ćwiczeń, kuchnię, kuźnię, kaplicę, komnatę oficera itd. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Park Wrocławski, w którym mogliśmy podziwiać park dinozaurów, olbrzymią ptaszarnię oraz mini zoo.

          • Wycieczka klasy piątej

          • Dnia 22 czerwca klasa piąta udała się kursowym autobusem do Bolesławca. Po przyjeździe na miejsce, spacerkiem ruszyliśmy w stronę krytego basenu Orka. Na miejscu uczniowie otrzymali klucze do szafek. Następnie przebraliśmy się i poszliśmy na basen, gdzie czekali już na nas ratownicy. Przez dwie godziny korzystaliśmy z basenu wyposażonego w wodne gejzery, armatki wodne do masażu, masujące leżanki, kaskadę wodną i cieszącą się sporym zainteresowaniem „dziką rzekę” i zjeżdżalnię. Był to mile spędzony czas 😊 Po wizycie na basenie piątoklasiści udali się do Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Po archiwum oprowadziła nas pani Olga Hałat, która przybliżyła nam rolę i znaczenie archiwum, które gromadzi dokumenty związane z naszym regionem. Największą ciekawość uczniów wzbudziły bardzo stare księgi oraz księgi meldunkowe mieszkańców Gościszowa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również dokumentacja naszej szkoły oraz świetlicy wiejskiej. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy po wypełnieniu stosownego wniosku może mieć dostęp do zbiorów archiwum, np. gdy ktoś będzie chciał podjąć się prac badawczych lub poszukać informacji na temat własnej rodziny. Na zakończenie wizyty w archiwum można było zobaczyć magazyn, w którym przechowuje się dokumenty archiwalne i dowiedzieć się o tym w jakich warunkach przechowuje się te materiały, aby nie uległy zniszczeniu. Obejrzeliśmy wystawę "1977 - rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach" w aranżacji pani Olgi Hałat. Po tej wizycie młodzież zrozumiała, że archiwum jest wyjątkowo cennym warsztatem pracy historyka i jednocześnie daje możliwość najpełniejszego zabezpieczenia dokumentacji o wartości historycznej.

          • Poznaj Polskę

          •  

                         W dniu 21  czerwca  2023 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz z wychowawcami, realizowali  wycieczkę do Wrocławia  w ramach projektu MEiN pt. ,,Poznaj Polskę”.  Gmina i Miasto Nowogrodziec otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki 80% środków na pokrycie wszystkich kosztów wyjazdu, 20 % kosztów to wkład własny Gminy Nowogrodziec. Miejsca wycieczki zostały wybrane z wykazu punktów edukacyjnych MEiN.

                       Pierwszym punktem programu wycieczki było  HYDROPOLIS Centrum Edukacji Ekologicznej –centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Znajduje się on  w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Wchodząc, uczniowie przechodzili  pod  drukarką  wodną, obejrzeli  film,, Wszystko zaczyna się od wody”, zobaczyli batyskaf - wierną replika  maszyny i mogli wyobrazić sobie, co musi czuć człowiek, który znajduje się 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu. Oprócz tego dzieci widziały modele ryb głębinowych, makiety największych statków na świecie, multimedialną mapę Wrocławia. Dzieci zobaczyły też śnieżną zamieć z bliska- symulator śniegu. Ogień z pary wodnej- to kolejna atrakcja. Dzięki niej każdy sprawdził jak para wodna zamienia się w ogień. Pełni wiedzy na temat wody, uczniowie udali się do Ogrodu Botanicznego.

                          Następnym punktem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Piękna słoneczna pogoda, urocze alejki, różnorodna roślinność, malownicze zakątki, pozwoliły uczniom w pełni zachwycić się tym miejscem i wypocząć. Obecnie w ogrodzie można podziwiać około 12 tysięcy gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Na terenie ogrodu dzieci miały możliwość zakupu pamiątek i zjedzenia pysznych lodów. Następnie uczniowie udali się do autokaru i wyruszyli  w drogę powrotną do domu. Z pewnością ta wycieczka na długo pozostanie w  pamięci najmłodszych uczniów.