• Geografia to nie nuda

• Jak wszystkim wiadomo, zdarzają się marudy, według których nauka geografii bywa nudna. Po raz setny udowodniliśmy, że się mylą. Poznawaliśmy podział administracyjny Polski i podział polityczny Europy. Nudno brzmi? Może, ale nie w naszej szkole😊  My rozpracowaliśmy ten temat za pomocą puzzli. Wystarczająco skomplikowanych, aby o nudzie nie mogło być mowy, ale jednocześnie dość prostych, aby wszyscy poradzili sobie z tym tematem. Jak to w Gościszowie, na pytanie czy można, odpowiadamy – można😊.

• Ekologiczne ozdoby

• W ramach ogólnopolskiego projektu „Z ekologią na Ty” bywalcy naszej szkolnej biblioteki wykonali zadanie z modułu III  czyli  „Ekologiczne ozdoby choinkowe”.  Zapraszamy do podziwiania.

• Jubilerskie wprawki

• 1 grudnia jubilerzy z całej Europy obchodzą swoje święto. Wytwarzanie wyrobów ze złota, srebra i kamieni szlachetnych było znane już od bardzo dawna. Wyroby te służyły jako ozdoba podkreślająca urodę i bogactwo. Na początku biżuterię nosili tylko królowie i władcy, dziś natomiast jest powszechnie dostępna i chętnie kupowana. W początkowych dniach grudnia uczniowie, którzy zaglądali do szkolnej biblioteki mogli spróbować pracy jubilera, samodzielnie projektować i wykonać biżuterię. Co powstało, zobaczcie sami :)

• "Zaprowadź nas ..... " - uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia

• W dniu 22 grudnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas Pan Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, ks. Janusz Wilk oraz Pan Ludwik Torba – Sołtys Gościszowa. Tegoroczną uroczystość przygotowali najmłodsi uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci zaprezentowały Jasełka, przypominając w ten sposób wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem, w ubogiej stajni, narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz trzech króli. Uroku inscenizacji dodały piękne pastorałki, kolędy w wykonaniu dzieci, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Wspólne kolędowanie, świąteczne życzenia wprowadziły wszystkich w uroczysty przedświąteczny nastrój. Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, który pochwalił uczniów za piękny świąteczny przekaz oraz życzyli wszystkim zebranym spokojnych i  radosnych świąt. Świąteczne życzenia dla nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów złożyła również Pani Dyrektor Teresa Buryła.

• Kartki bożonarodzeniowe dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu,..

• Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nie każdy będzie miał możliwość spędzenia ich w rodzinnym gronie. Nasi uczniowie bardzo dobrze o tym wiedzą i zgodnie z tradycją postanowili, umilić ten czas osobą schorowanym i przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu. Dzieci nie zapomniały również o pacjentach przebywających w Zakładzie Opiekuńczo -Leczniczym w Nowogrodźcu oraz Zakładzie Opieki Paliatywno – Hospicyjnej. Mamy nadzieję, że nasz drobny upominek wywoła uśmiech i radość wśród podopiecznych i personelu.

• Piernikowe Andrzejki

• Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Tak właśnie zrobili uczniowie klasy V, którzy zorganizowali Andrzejki w swojej klasie. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Można było poznać imię przyszłej żony lub męża oraz dowiedzieć się kim zostaniemy w przyszłości.

Dodatkowo piątoklasiści postanowili trochę magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły i piekli pierniki. Było wałkowanie ciasta, wycinanie pierników z foremek, wkładanie pierników do piekarnika, mierzenie czasu pieczenia. Gotowe pierniki każdy będzie mógł zakupić na spotkaniu przedświątecznym organizowanym przez naszą szkołę już 11 grudnia. Zapraszamy 😊

Pieczenie pierników było możliwe dzięki wyposażeniu naszej szkoły w ramach Laboratorium Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

• Wycieczka do fabryki bombek

• 1 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek  "Vitbis" w Złotoryi. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. W „lakierni” podpatrywaliśmy, jak ozdoby nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć i zakupić różnorodne ozdoby choinkowe w firmowym sklepie.

Na pamiątkę pobytu w fabryce bombek wszyscy otrzymali bombki w kształcie serca z własnym imieniem. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, gdyż na choinkach dzieci będą ich piękne kolorowe bombki.