• Światowy Dzień Chorego

          • Światowy Dzień Chorego – to święto chrześcijańskie obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Światowy Dzień Chorego stał się okazją by przygotować dla chorych dzieci przebywających w Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu kolorowe kartki wraz z życzeniami. Do akcji z dużym zaangażowaniem przyłączyli się głównie ósmoklasiści. Wykazali się oni pomysłowością zdobiąc kartki z niesamowitą precyzją, każdemu przyświecał ten sam cel: wywołać uśmiech na twarzy chorego. Udział uczniów w takich przedsięwzięciach kształtuje wrażliwość na potrzeby i cierpienia innych ludzi. Jak się okazało prawie każdy z nas zna kogoś, kto zmaga się z cierpieniem. 

          • Kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika

          • 550 lat temu tj. 19 lutego 1473 r. w Toruniu urodził się wybitny astronom, intelektualista, jeden z najznakomitszych umysłów swojej epoki. Z tej okazji nasza szkoła bierze udział w programie „Szkoła Przyjaciół Kopernika”, który organizowany jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podstawową nr 7 w Toruniu. Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie klasy 4, 6 i 7 jeszcze przed feriami uczestniczyli w specjalnie przygotowanych i przeprowadzonych zajęciach podczas których została im zaprezentowana postać, działalność i osiągnięcia genialnego astronoma. Chętni uczniowie przygotowali kartki urodzinowe, inni napisali życzenia. Gotowe kartki zostały wysłane do Centrum Badań Kopernika w Toruniu. W ramach programu przed naszą społecznością szkolną jest nakręcenie filmu oraz przygotowanie gry planszowej. O rezultatach naszych prac napiszemy w kolejnej odsłonie 😊

            #ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika
            #550rocznicaUrodzinKopernika

          • Patriotycznie

          • Biblioteka tuż przed feriami nie zwalniała z obrotów wkręcając siebie i uczniów w nowe pomysły. Ostatnio wspólnie z klasami starszymi zakręciliśmy się na pojęciu patriotyzmu. Poskładaliśmy sobie to słowo i jego znaczenia najpierw na mapie myśli a później już bardziej dosłownie z puzzli. Obrazki dotyczyły oczywiście nie pojęcia, tylko ważnych historycznych wydarzeń budujących patriotyczną tożsamość Polaków.  To jednak nie wszystko. Rozmawialiśmy także o tym, jak rozumienie tego pojęcia zmieniało się na przestrzeni lat. Co dziś jest patriotyzmem ? Czy poza walką możemy zrobić coś jeszcze dla naszych małych ojczyzn i dla tej Wielkiej też ? Możemy, bo dbanie o swoje środowisko i ludzi dookoła to także przejaw patriotyzmu. Dużo tego, ale nadal nie koniec😊 Młodzież w I półroczu zaangażowała się w bibliotece w akcję BohaterON. To hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego. Wysiłkiem wielu rąk i głów powstała interesująca gazetka przypominająca bohaterów tamtego czasu. Ósmoklasiści podczas lekcji historii poznali przyczyny i przebieg powstania. Z dużym zainteresowaniem i skupieniem obejrzeli film o powstaniu. Uczniowie klasy ósmej dokonali symbolicznego wpisu na stronie internetowej dedykowanej działaniu BohaterONu, wspólnie ułożyli życzenia dla ostatnich żyjących powstańców. W ostatnich dniach stycznia nasza szkoła otrzymała symboliczny dyplom za udział w tej akcji. 
            W bibliotece w styczniu poświęciliśmy również dzień na uczczenie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W wyniku pracy zespołej uczniowie przygotowali gazetkę z najważniejszymi informacjami o powstaiu. Przypomnieliśmy sobie, że choć było ono nieudane i pociągnęło za sobą olbrzymie represje to i tak dla następnych pokoleń stało się wzorcem miłości ojczyzny nie liczącej się z żadnymi ofiarami.
            W bibliotece wiemy, że trzeba pamiętać. Nie tylko o książkach i czytaniu. Nasza historia tworzy naszą tożsamość. Dlatego warto pamiętać.

          • Żywa lekcja historii

          • W ostatni styczniowy wtorek w naszej szkole zorganizowana została żywa lekcji historii „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”.  Spektakl w wykonaniu Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” obejrzeli uczniowie klas IV – VIII. Treść tej żywej lekcji obejmowała informacje dotyczące kultury duchowej i materialnej polskiej szlachty z XVII wieku. Aktorzy przybliżyli historię Polski, od panowania Stefana Batorego po „Odsiecz Wiednia” Jana III Sobieskiego. Spektakl zawierał elementy interaktywne  a współpraca animatorów z uczniami polegała na przypomnieniu i utrwaleniu w bardzo przystępnej formie historii Polski. Program przedstawienia obejmował ponadto pokazy walk szlachty w strojach i uzbrojeniu, właściwym temu okresowi. Widzowie mieli również możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w dawnej Polsce. Byli także świadkami wybijania Dukata Gdańskiego Jana III Sobieskiego. Z pewnością bezpośredni kontakt ze strojami oraz replikami przedmiotów z omawianej epoki, w sposób pozytywny zachęcił uczniów do poznawania historii swojej ojczyzny.

          • Spotkanie z policjantem

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 8 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z Panem Bartłomiejem Sobczyszynem, funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Na początku Pan Bartłomiej spotkał się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły oraz dziećmi z oddziału przedszkolnego. Podczas spotkania nasz gość przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Uczniowie przypomnieli sobie, jak należy się zachować w sytuacji, jeśli są świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była również rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Po spotkaniu z najmłodszymi na zajęcia udali się uczniowie klas IV-VIII. W trakcie spotkania omawiane były  różne problemy, z którymi borykają się nasi uczniowie oraz zagrożenia, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i konsekwencje w przypadku dopuszczenia się agresji słowej, fizycznej wocec innych oraz publikując różne treści w Internecie. Pan Bartłomiej omówił zmiany w prawie w zakresie karania małoletnich i nieletnich oraz przedstawił procedury postępowania w przypadku czynów demoralizujących. W trakcie spotkania poruszona została również problematyka hejtu. W trakcie dyskusji na ten temat nasi uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat tego zjawiska, przedstawić swoje doświadczenia, wnioski i opinie. Na koniec nasz gość zapoznał uczniów ze specyfiką pracy policjanta. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy wzięli udział w prelekcji, będą dbać teraz o bezpieczeństwo swoje jak i ludzi wokół siebie.