Gmina i Miasto Nowogrodziec pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na organizację wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Środki finansowe przyznane w formie dotacji celowej, zostały w całości wykorzystane na dofinansowanie wycieczki szkolnej związanej z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.
Wysokość otrzymanej dotacji to 10 000 zł, co stanowi 80% wartości całego zadania, 20% środków zapewniła Gmina Nowogrodziec tj. 2 500 zł.
W dniach 10 – 11 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie brali udział w dwudniowej wycieczce, która obejmowała Pławną Dolną – Zamek Czocha – Hutę Julia w Piechowicach oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. W wyprawie wzięło udział 25 uczniów i 3 opiekunów.
Pierwszym punktem wycieczki była Pławna Dolna, malownicza wioska otoczona tajemniczymi lasami i urodzajnymi polami. Po zwiedzeniu i zobaczeniu magicznego zakamarka dziedzińca Zamku Śląskich Legend, wycieczkowicze weszli do środka. Wewnątrz zamku ujrzeli teatr kukiełkowy. Gra świateł i dźwięków sprawiła, że lalki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ożyły i zaczęły się poruszać. W środku czekało na uczniów 11 zaaranżowanych scenek, wspaniale opowiedziane legendy z regionu i okolic. Następnie w Grodzie Rycerskim młodzież miała okazję wcielić się w prawdziwego rycerza, w niewidzialnej lśniącej zbroi. W sercu średniowiecznego Grodu Rycerskiego, pośród drewnianych chatek, uczniowie mogli podziwiać replikę Konia Trojańskiego i zwiedzić jego wnętrze. Podziw wśród dzieci wzbudziła także monumentalna wielkość głowy Władcy Karkonoszy. Zainteresowani mogli wejść do jej środka i spojrzeć na świat jego oczami 😊 Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki spacerem udali w kierunku Arki Noego, której wymiary zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Zrobiona z belek pochodzących ze starych stodół, głazów i kamieni arka mierzy 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10. W jej wnętrzu uczniowie mieli okazję podziwiać muzeum sztuki sakralnej a przed samym wejściem zobaczyli figury zwierząt realnych rozmiarów. Uczestniczyli również w warsztatach litograficznych i spróbowali swoich sił w warsztatach teatralnych.
Pobyt na Zamku Czocha uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia go z przewodnikiem. Zobaczyli między innymi piękną Salę Marmurową, pełną ściennych malowideł oraz kominek, w którym według legendy zamurowano zaledwie kilkudniowe niemowlę. Zwiedzili także Salę Biblioteczną, Salę Portretową z wizerunkami Piastów oraz słynną Komnatę Książęcą owianą legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Uczniowie zwiedzili piękną łazienkę przyległą do Komnaty Sypialnianej, Komnatę Córek ostatniego właściciela zamku. W Sali Marmurowej zjedli pyszny obiad, po którym udali się na czarodziejskie warsztaty. W Instytucie Magii nasi uczniowie przenieśli się do gabinetu kuratorki magii, która rozbudzała dziecięce zmysły. Nasi podopieczni tworzyli własną kompozycję ziołową i zdobywali podstawową wiedzę o ich właściwościach. Eliksiry zachwycały kolorami, a własnoręcznie ozdobione różdżki dodawały magicznej pewności siebie. Cały proces opierał się na zabawie, po której dzieci wyszły z Instytutu z głową pełną pomysłów.
Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję przekonać się na własnej skórze, że historia to nie tylko zakuwanie – poznawanie dat i ciężka przeprawa przez dzieje, wydarzenia, postacie.
Wyprawa pokazała, że historia, to możliwość poznania dziejów naszego narodu, poprzez żywe miejsca historyczne, obrazy, doświadczanie, ale także aktywne słuchanie i emocje podczas spotkania z żywą lekcją historii. Zamek Czocha okazał się miejscem idealnym do poznawania historii, ponieważ w nim monumentalność splata się z bujnymi kolejami losu – losu Słowian (Łużyczan). Żywa lekcja historii, w której uczestniczyliśmy to połączenie pasji i wiedzy, miejsca i czasu, opowieści i faktu. Dodatkową wartością tej lekcji, był fakt, że prowadził ją Pan Piotr Kucznir – dziennikarz, pisarz, regionalista, przewodnik, autor książki „Tajny Zamek Czocha” i wielu artykułów, pasjonat historii i niestrudzony wędrowiec po licznych szkołach, gdzie swoją miłość do faktu zaszczepia w młodych umysłach.
Po zwiedzeniu multimedialnych sal tortur i krótkim spacerze wokół zamku, uczniowie udali się do przedzielonych pokoi. Dzięki poznanym zaklęciom w Instytucie Magii uczestnicy wycieczki dostali kolejną porcję sił, która starczyła do późnych godzin nocnych. W obawie przed nocnym spotkaniem z Białą Damą uczniowie podjęli decyzję o spaniu jednej komnacie…
Według programu, w czwartek wszyscy uczniowie mieli pobudkę około 7.00, ponieważ w Sali Marmurowej czekało na wszystkich pyszne śniadanie punktualnie o godzinie 7.30. Potem uczestnicy wycieczki pojechali do Huty Julia w Piechowicach. Tam na własne oczy zobaczyli, jak wygląda proces powstawania kryształowych naczyń od projektu na papierze, poprzez dmuchanie stojąc przy piecu rozżarzonym do 1200°C, aż po zdobienie i pakowanie gotowego produktu. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca hutnika oraz misterna praca zdobników, która wymaga skupienia, ale także niebywałego kunsztu w rękach. Zwiedzając z przewodnikiem Hutę uczniowie widzieli, w jaki sposób zdobnicy, jak prawdziwi artyści, tworzą unikatowe szlify od początku do końca ręcznie. Uczestnicy naszej wycieczki mieli szansę uwolnić w sobie artystyczną duszę i stworzyć ze szkła wyjątkowe gadżety. Uczniowie podczas warsztatów grawerowania byli bardzo zaangażowani i skupieni na swoim dziele, które po zapakowaniu zabrali do domów. Wizytę w Hucie zakończono zwiedzeniem Krystalium, które okazało się miejscem, które łączy edukację, historię szklarstwa i dobrą zabawę.
Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Uczniowie obejrzeli stałą wystawę „Wnętrze chałupy wiejskiej”, „Z historii Jeleniej Góry i regionu” oraz „Szkło artystyczne”. Zwiedzający byli zaskoczeni zgromadzonymi eksponatami, których było ponad dwa tysiące.
Całość wyjazdu zapisze się w pamięci uczestników bardzo dobrze i zapewne na długo. Mnogość przeżyć i informacji z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości. Kolejny raz przekonujemy się, że uczenie przez doświadczenie to najlepsza metoda działań edukacyjnych.