• Poznaj Polskę

          • Gmina i Miasto Nowogrodziec pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki na organizację wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia  „Poznaj Polskę”. Środki finansowe przyznane w formie dotacji celowej, zostały w całości wykorzystane na dofinansowanie wycieczki szkolnej związanej z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

            Wysokość otrzymanej dotacji to 10 000 zł, co stanowi 80% wartości całego zadania, 20% środków zapewniła Gmina Nowogrodziec tj. 2 500  zł.

            W dniach 10 – 11 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie brali udział w dwudniowej wycieczce, która obejmowała Pławną Dolną – Zamek Czocha – Hutę Julia w Piechowicach oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. W wyprawie wzięło udział 25 uczniów i 3 opiekunów.

            Pierwszym punktem wycieczki była Pławna Dolna,  malownicza wioska otoczona tajemniczymi lasami i urodzajnymi polami. Po zwiedzeniu i zobaczeniu magicznego zakamarka dziedzińca Zamku Śląskich Legend, wycieczkowicze weszli do środka. Wewnątrz zamku ujrzeli  teatr kukiełkowy. Gra świateł i dźwięków sprawiła, że lalki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ożyły i zaczęły się poruszać. W środku czekało na uczniów 11 zaaranżowanych scenek, wspaniale opowiedziane  legendy z regionu i okolic. Następnie w Grodzie Rycerskim młodzież miała okazję wcielić się w prawdziwego rycerza, w niewidzialnej lśniącej zbroi. W sercu średniowiecznego Grodu Rycerskiego, pośród drewnianych chatek, uczniowie mogli podziwiać replikę Konia Trojańskiego i zwiedzić jego wnętrze. Podziw wśród dzieci wzbudziła także monumentalna wielkość głowy Władcy Karkonoszy. Zainteresowani mogli wejść do jej środka i spojrzeć na świat jego oczami 😊 Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki spacerem udali  w kierunku Arki Noego, której wymiary zrobiły na wszystkich duże wrażenie.  Zrobiona z belek pochodzących ze starych stodół, głazów i kamieni arka mierzy 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10.  W jej wnętrzu uczniowie mieli okazję podziwiać muzeum sztuki sakralnej a przed samym wejściem zobaczyli figury zwierząt realnych rozmiarów. Uczestniczyli również  w warsztatach litograficznych i spróbowali  swoich sił w warsztatach teatralnych.

            Pobyt na Zamku Czocha uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia go z przewodnikiem. Zobaczyli  między innymi piękną Salę Marmurową, pełną ściennych malowideł oraz kominek, w którym według legendy zamurowano zaledwie kilkudniowe niemowlę. Zwiedzili także Salę Biblioteczną, Salę Portretową z wizerunkami Piastów oraz słynną Komnatę Książęcą owianą legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Uczniowie zwiedzili piękną łazienkę przyległą do Komnaty Sypialnianej, Komnatę Córek ostatniego właściciela zamku. W Sali Marmurowej zjedli  pyszny obiad, po którym udali  się na czarodziejskie warsztaty. W Instytucie Magii nasi uczniowie przenieśli się do gabinetu kuratorki magii, która rozbudzała dziecięce zmysły. Nasi podopieczni tworzyli własną kompozycję ziołową i zdobywali podstawową wiedzę o ich właściwościach. Eliksiry zachwycały kolorami, a własnoręcznie ozdobione różdżki dodawały magicznej pewności siebie. Cały proces opierał się na zabawie, po której dzieci wyszły z Instytutu z głową pełną pomysłów.

            Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję  przekonać się na własnej skórze, że historia to nie tylko zakuwanie – poznawanie dat i ciężka przeprawa przez dzieje, wydarzenia, postacie.

            Wyprawa pokazała, że historia, to możliwość poznania dziejów naszego narodu,  poprzez  żywe miejsca historyczne, obrazy, doświadczanie,  ale także aktywne słuchanie i emocje podczas spotkania z żywą lekcją historii. Zamek Czocha okazał się miejscem idealnym do poznawania historii,  ponieważ w nim monumentalność splata się z bujnymi kolejami losu – losu Słowian (Łużyczan). Żywa lekcja historii, w której uczestniczyliśmy to połączenie pasji   i wiedzy, miejsca i czasu, opowieści i faktu. Dodatkową wartością tej lekcji, był fakt, że prowadził ją Pan Piotr Kucznir – dziennikarz, pisarz, regionalista, przewodnik, autor książki „Tajny Zamek Czocha” i wielu artykułów, pasjonat historii i niestrudzony wędrowiec po licznych szkołach, gdzie swoją miłość do faktu zaszczepia w młodych umysłach.

             

            Po zwiedzeniu multimedialnych sal tortur i krótkim spacerze wokół zamku, uczniowie udali  się do przedzielonych   pokoi.  Dzięki poznanym zaklęciom w Instytucie Magii uczestnicy wycieczki dostali kolejną porcję sił, która starczyła do późnych godzin nocnych. W obawie przed nocnym spotkaniem z Białą Damą uczniowie podjęli decyzję o spaniu jednej komnacie…

            Według programu, w czwartek wszyscy uczniowie mieli pobudkę około 7.00, ponieważ                 w Sali Marmurowej czekało na wszystkich pyszne śniadanie punktualnie o godzinie 7.30. Potem uczestnicy wycieczki pojechali do Huty Julia w Piechowicach. Tam na własne oczy   zobaczyli, jak wygląda proces powstawania kryształowych naczyń od projektu na papierze, poprzez dmuchanie stojąc przy piecu rozżarzonym do 1200°C, aż po zdobienie i pakowanie gotowego produktu. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca hutnika oraz misterna praca zdobników, która wymaga skupienia, ale także niebywałego kunsztu w rękach. Zwiedzając z przewodnikiem Hutę uczniowie widzieli, w jaki sposób zdobnicy, jak prawdziwi artyści, tworzą unikatowe szlify od początku do końca ręcznie. Uczestnicy naszej wycieczki mieli szansę uwolnić w sobie artystyczną duszę i stworzyć ze szkła wyjątkowe gadżety. Uczniowie podczas warsztatów grawerowania byli bardzo zaangażowani i skupieni na swoim dziele, które po zapakowaniu zabrali do domów. Wizytę w Hucie zakończono zwiedzeniem Krystalium, które okazało się miejscem, które łączy edukację, historię szklarstwa i dobrą zabawę.

            Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Uczniowie obejrzeli  stałą wystawę „Wnętrze chałupy wiejskiej”, „Z historii Jeleniej Góry              i regionu” oraz „Szkło artystyczne”. Zwiedzający byli zaskoczeni zgromadzonymi eksponatami, których było ponad dwa tysiące.

            Całość wyjazdu zapisze się w   pamięci uczestników bardzo dobrze i zapewne na długo. Mnogość przeżyć i informacji z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości. Kolejny raz przekonujemy się, że uczenie przez doświadczenie to najlepsza metoda działań edukacyjnych.

             

             

             

             

             

          • Spotkanie autorskie z Panią Moniką Sawicką

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w niecodziennym spotkaniu autorskim z pisarką p. Moniką Sawicką- autorką książek dla dzieci i dorosłych. Spod jej ręki wyszedł cykl książek o przygodach pieska Kajtusia. Pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom historię pieska, który jest bohaterem jej książek. Wypowiedzi swoje poparła prezentacją multimedialną oraz autentycznymi zdjęciami Kajtusia i filmikami z jego udziałem. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o pieskach. Słuchały i oglądały z wielkim zaciekawieniem. Na zakończenie spotkania dzieci zakupiły książki, do których p. Sawicka wpisała każdemu imienną dedykację.

            Dziękujemy bardzo pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak ciekawym i wartościowym spotkaniu. 

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu już za nami. Wyjazd był nagrodą dla uczniów klasy II za udział w konkursie "Pomagamy ptakom przetrwać zimę". Organizatorem konkursu był Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Na wycieczkę uczniowie klasy II zaprosili uczniów klasy I i III.  Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych pod hasłem "Mydło - otrzymywanie i własności", uczestniczyli w zajęciach "Porozmawiajmy o ptakach" oraz poznawały walory Parku Krajobrazowego "Chełmy" w sali muzealnej.  Podczas tych zajęci dzieci wykonały własnoręcznie mydła, skonstruowały ptasie gniazda oraz poznały zwierzęta występujące w Parku Krajobrazowym Chełmy.  Na koniec odwiedziły zwierzęta przebywające w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Myśliborzu.   

          • Z wizytą w KPP oraz KP PSP w Bolesławcu

          • We wtorek 9 maja 2023r. uczniowie klasy drugiej gościli w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu oraz w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Pani asp. sztab. Anna Kublik-Rościszewska spotkała się z uczniami i rozmawiała nt. bezpiecznej drogi do i ze szkoły, omawiane były zasady poruszania się po jezdni. Dzieci rozmawiały o tym, jak reagować, gdy zaczepi nas nieznajomy, przypomniały sobie ważne numery alarmowe. Dowiedziały się jak wygląda praca policjanta i innych pracowników służb mundurowych. Podobnie było w Straży Pożarnej - oprócz ważnych informacji, nasi uczniowie zapoznani zostali ze sprzętem ratowniczo- gaśniczym i mogli zobaczyć wozy strażackie i przez chwile poczuć się jak prawdziwi strażacy. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły park zabaw Fit Style Kids, gdzie oprócz świetnej zabawy mogły sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Wspólne zabawy dostarczyły im wielku niezapomnianych wrażeń. Uświadomiły im także, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczenie, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach. 

          • W Bibliotece wybuchł wulkan

          • No i stało się, w szale doświadczania doprowadziliśmy do eksplozji. Wśród naszych najcenniejszych zbiorów ! Tysiące książek i kilkanaście par oczu obserwowało erupcje wulkanu w szkolnej bibliotece... Na szczęście była ona w pełni kontrolowana :) Skorzystaliśmy z mądrej książki (jakich u nas nie brak) zatytułowanej "Odkrycia". W niej to właśnie można znaleźć sporo prostych do wykonania doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki. My zdecydowaliśmy się na wywołanie niewielkiej erupcji wulkanu, który imitowała szklana butelka pełna ciepłej wody, zanurzana w dużym słoju z zimną wodą. Więcej szczegółów znajdziecie w książce, a ta czeka na Was w szkolnej bibliotece. No i nie jest tam sama😊. Przybywajcie i doświadczajcie.  

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, których celem było promowanie ekologicznych postaw. Młodsi uczniowie poprzez zabawę poznawali sposoby dbania o środowisko.  Starsi spróbowali swoich sił w projektowaniu loga do projektu "Z ekologią na Ty" oraz w tworzeniu haseł. Dwie osoby wyznaczyły sobie za cel napisanie wiersza o tematyce ekologicznej. Efekty zobaczcie sami :)

          • Akcja #SprzątamyDlaPolski

          • 21 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji #SprzątamyDlaPolski pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja polegała ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne, pełni zaangażowania posprzątali najbliższą okolicę naszej szkoły.  Jesteśmy przekonani, że nasza praca przyczyni się do poprawy jakości lokalnego środowiska naturalnego . Mamy nadzieję, że efekty akcji #SprzątamyDlaPolski utrzymają się jak najdłużej! Dbajmy o nasze małe Ojczyzny 😊