Październik to miesiąc, który na całym świecie od 2007 roku poświęcony jest komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w tą akcję. Głównym celem akcji jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat komunikacji alternatywnej i wspomagającej, a przede wszystkim pokazanie jak komunikują się osoby, które z różnych względów nie są w stanie posługiwać się mową dźwiękową lub nie są w stanie posługiwać się nią w sposób efektywny, w stopniu zrozumiałym dla otoczenia.
Nasi uczniowie mają możliwość korzystania z wspomagających metod komunikacji podczas realizacji innowacji pedagogicznej „GadAACze – wprowadzenie komunikacji alternatywnej i wspomagającej u dzieci z zaburzeniami mowy” , która realizowana jest na zajęciach terapii logopedycznej. Wykorzystanie tej metody w pracy z dziećmi, które używają mowy, ale ich artykulacja jest zaburzona, niezrozumiała dla otoczenia pełni rolę uzupełniającą, wspomagającą mowę, ponieważ symbole używane są równocześnie z mową, wzmacniają komunikaty słowne, ale ich nie zastępują.
Pamiętajmy, że komunikacja to prawo, a nie przywilej. Każdy człowiek, nawet ten najmniejszy, ma prawo do wypowiedzenia swoich potrzeb, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, do bycia wysłuchanym, do słuchania i rozumienia innych. Wszyscy potrzebujemy społecznych interakcji, rozmów, żartów i kłótni. Wspólnie przełamując milczenie możemy sprawić, że świat dla osób niemówiących będzie bardziej przyjazny.