• Mam Talent!

          • 21 marca 2024r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego chętni uczniowie zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia. Celem turnieju było odkrywanie i promowanie nowych talentów w środowisku szkolnym oraz reklamowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy pokazali i omówili swoje umiejętności malarskie, kulinarne, wokalne i iluzjonistyczne. Atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Wysoki poziom konkursu sprawił, że jury miało trudności z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie za odwagę, kreatywność, prezentację swoich pasji, za radość i inspirację dawaną innym przyznano:
            I miejsce – Maria Omiatacz
            II miejsce – Maria Łysaków
            III miejsce – Magdalena Gałuszka
            wyróżnienie – Mateusz Walski i Sebastian Kordalski

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu :)

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE :)

          • Dzisiaj w naszej szkole uroczyście powitaliśmy wiosnę.  Korowód  z pięknymi kwiatami, postać wiosny, instrumenty perkusyjne, piosenka i wesołe okrzyki towarzyszyły dzieciom w spacerze powitalnym na drodze wokół szkoły. Obok tego wydarzenia w holu szkoły wysłuchaliśmy wierszy wiosennych zaprezentowanych przez uczniów z klas starszych z okazji Dnia Poezji. Oprócz tego obchodziliśmy Światowy Dzień  Zespołu Downa. Oglądaliśmy filmy które pokazały uczniom, jak wygląda codzienne życie tych osób. Solidarni z osobami z zespołem Downa, dzisiejszego dnia założyliśmy skarpetki nie do pary. Dla naszych dzieci był to na pewno dzień pełen wrażeń.

          • Warsztaty "Majsterkowo" w zgorzeleckiej Castoramie

          • 18 marca dzieci z klas 0- III brały udział w warsztatach konstrukcyjnych "Majsterkowo" w Castoramie w Zgorzelcu. Uczniowie podzieleni byli na dwa zespoły: grupę młodszą: kl. 0- I i starszą: kl. II i III. Młodsze dzieci miały do wykonania lokomotywę z wagonem, strasze- skrzynkę z narzędziami. Pod okiem Pana instruktora, dzieci uczyły się szlifować i kleić drewno oraz precyzyjnie wbijać gwoździe. Każdy pracował w skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem. Po wykonaniu swoich prac, dzieci ozdobiły lokomotywę i skrzynkę na narzędzia według własnego pomysłu. Pogoda tego dnia dopisała, dlatego przerwę między warsztatami spędziliśmy na spacerze przy Zgorzeleckim Domu Kultury. To był naprawdę wyjątkowy dzień!

          • Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego w naszej szkole obchodzony był  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego .

            Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomić, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

            W tym celu wykonano gazetkę szkolną na holu szkoły, tematycznie związaną z obchodzonym świętem.

            Ponadto uczniowie  podczas lekcji języka polskiego próbowali swoich sił  w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, frazeologizmów. Bogacili słownictwo poprzez wyszukiwanie synonimów, uczestniczyli w stacjach zadaniowych ściśle związanych z tematyką ojczystego języka, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, łamańce językowe.

            Obchodzone święto z całą pewnością jeszcze bardziej  uświadamia uczniom, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

          • Jak tuba z harfą rozmawiały...

          • ,,Jak tuba z harfą rozmawiały” to tytuł koncertu, który odbył się 22 lutego w grupie klas 0-III w wykonaniu artystów Lubuskiego Biura Koncertowego. Historia opowiedziana słowami i muzyką wprowadziła dzieci w świat baśni. Natomiast przybliżenie budowy tuby i harfy wzbogaciło wiedzę uczniów. Gra artystów była ciekawa, naśladowała, rozmowę, zjawiska przyrodnicze, różne odgłosy. Czy koncert  podobał się? Dzieci z ogromną uwagą śledziły przebieg koncertu. Na koniec gromkimi brawami nagrodziły występ artystów.

          • Dzień pizzy :)

          •        19 lutego uczniowie klasy pierwszej obchodzili Dzień Pizzy. Tego dnia rodzice przygotowali ciasto i dodatki do pizzy. Z kawałka ciasta dzieci uformowały spód do pizzy, a potem nałożyły swoje ulubione  dodatki. Jak powstaje pizza? Jak wygląda proces jej powstawania? Na te pytania uczniowie bez trudu potrafią odpowiedzieć. Teraz większość uczniów w klasie potrafi przygotować pizzę.

                   Pizza była smaczna. Takie zajęcia na długo pozostają w pamięci. Są lubiane przez dzieci :)

          • Bob Budowniczy to MY :)

          • Uczniowie klasy 5 i 6 na lekcjach techniki, pod czujnym okiem nauczyciela wykonali samodzielnie karmniki. Po raz kolejny w ruch poszły wkręty, gwoździe, młotki, śrubokręty i wiertarko - wkrętarki. Zapewniamy, że wszystkie palce całe, a radość z efektu końcowego ogromna. Trzeba podkreślić, że uczniowie samodzielnie projektowali karmniki, współpracowali, wspierali się, dyskutowali między sobą i sami krok po kroku doszli do tego, jak zbudować swoje wersje zimowego raju dla ptaków.

          • Warsztaty profilaktyczne w naszej szkole

          • 14 lutego 2024r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w koncercie mającym formę słowno – muzycznych warsztatów profilaktycznych „Zło dobrem zwyciężaj”. Warsztaty zostały zrealizowane przez znanego w świecie muzycznym multiinstrumentalistę i wirtuoza gitary Krzysztofa Niedzwieckiego.

            Głównymi tematami poruszanymi podczas warsztatów były:

            przemoc i agresja wśród młodzieży, cyberprzemoc, uzależnienie od  smartfona, walka z wulgaryzmami

            Cały program podzielony był na kilka bloków tematycznych :

            1.Przemoc i agresja wśród dzieci ( bezpieczny Internet, uzależnienie od smartfona), wartościowe treści urozmaicone piosenką „W życiu trzeba wolnym być” autorstwa 

            M. Jackowskiego, członka zespołu „Maanam” w wykonaniu P. Krzysztofa  Niedzwieckiego.

            2. Rozmowa na temat rozwiązywania konfliktów i panowania nad swoimi emocjami urozmaicona również piosenką „Chciałbym dobrym być człowiekiem” w wykonaniu wirtuoza gitary P. K. Niedzwieckiego, a która jest  autorstwa Marka Jackowskiego z zespołu „Maanam”

            3. Rozmowa na temat kształtowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

            W tym przypadku P. K. Niedzwiecki wykonał utwór autorstwa S. Sojki „Tolerancja”

            Podczas spotkania z uczniami poruszane były również kwestie poczucia własnej wartości, realizowania swoich pasji i zainteresowań oraz szacunku do rodziców i samych siebie.

            Forma  zrealizowanych warsztatów idealnie wpisuje się w Szkolny program profilaktyczno – wychowawczy naszej szkoły. Podczas spotkania poruszane były ważne tematy społeczne, które  wywoływały w uczniach refleksję.

          • REKRUTACJA

          •  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie ogłasza zapisy dzieci do ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLASY I na rok szkolny 2024/2025

            1.Zapisy dzieci (zamieszkałych w obwodzie szkoły) do klasy pierwszej odbywają się w terminie od dnia 01 lutego 2024 r. do dnia 01 marca 2024 r.

            Zalacznik_Nr_5._rekrutacja.docx

            2. Zapisy dzieci (zamieszkałych poza obwodem szkoły) do klasy pierwszej odbywają się w terminie od dnia 20 sierpnia 2024 r. do dnia 23 sierpnia 2024 r.

            Zalacznik_Nr_6.rekrutacja.docx

            3. Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego (zamieszkałych na terenie gminy)  odbywają się w terminie od dnia 19 marca 2024 r. do dnia 12 kwietnia 2024 r.

            Zalacznik_Nr_4.rekrutacja.docx

            4. Złożenie potwierdzenia o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym odbywa się w terminie od dnia 01 lutego 2024 r. do dnia 29 lutego 2024 r.

            Zalacznik_Nr_2._rekrutacja.docx

             

            KLAUZULE_PRZY_REKRUTACJI_DZIECI_I_PO_PRZYJECIU_PRZEDSZKOLE_NOWOGRODZIEC_1.doc

            KLAUZULE_PRZY_REKRUTACJI_UCZNIOW_I_PO_PRZYJECIU_SP_NOWOGRODZIEC_2_____kopia.doc

             

            W przypadku wyboru innej szkoły niż szkoła obwodowa, rodzice są proszeni o przekazanie informacji, do której szkoły dziecko będzie uczęszczało.

            Zapisu dziecka dokonuje osobiście rodzic/opiekun prawny w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.00 na podstawie dowodu osobistego rodziców.

            Zgłoszenie pobiera się bezpośrednio z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły

          • Otwarcie świetlicy wiejskiej w Gościszowie

          • 10 lutego 2024r. nasi uczniowie wzięli udział w uroczystym otwarciu świetlicy ,,Parkowy Dwór” w Gościszowie. Śpiew i taniec to były dwie formy prezentacji przygotowane przez naszą społeczność. Najpierw uczniowie z  zespołu ,,Młodzi Gościszowianie” zaśpiewali dwa utwory, a później  jeden z zespołem ludowym ,,Gościszowianki”. Na koniec  był narodowy taniec- polonez W. Kilara, który  poprowadziło  czterech uczniów  z klasy IV.  Ten taniec dodał narodowego, podniosłego charakteru tej wspaniałej uroczystości.

          • Udział naszj szkoły w WOŚP

          • Celem 32 finału WOŚP było: ,,Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych.” W tym roku, 28 stycznia, nasza Szkoła wzięła udział w finale. Starsi uczniowie uczestniczyli w zbiórce do puszek. Natomiast uczniowie z zespołu ,,Młodzi Gościszowianie” z akompaniamentem akordeonu Wojciecha Omiatacza zaprezentowali się w piosenkach ludowych w Centrum Kultury Sztuki w Nowogrodźcu. Był to udany występ.

          • Bezpieczne ferie

          • Drodzy Uczniowie!!

            Z okazji zbliżających się ferii zimowych życzymy  Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

            Ferie zimowe są po to, by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brakuje czasu.

            Jednak, aby czas zimowego wypoczynku dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń , pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

            - nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych;

            - w czasie zjeżdżania zachowujemy bezpieczną odległość między sankami;

            - nie doczepiamy sanek do samochodu;

            - ubieramy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze;

            - w wolnym czasie staramy się przebywać na świeżym powietrzu;

            - nie rzucamy śnieżkami w przejeżdżające samochody;

            - nie wchodzimy na zamarznięte rzeki, jeziora i stawy;

            - nie otwieramy drzwi nieznajomym kiedy jesteśmy sami w domu.

             

            Baw się dobrze, wypoczywaj, ale bądź równocześnie  rozsądny.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 12 stycznia 2024 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły Babcie i Dziadków, aby uczcić ich święto.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I- III przygotowali wraz ze swoimi wychowawczyniami program artystyczny pn. "Co Babcia i Dziadek śpiewali, kiedy byli jeszcze mali".

            Wesołe piosenki i tańce z dawnych lat były miłym upominkiem dla zaproszonych Gości. Nie zabrakło również laurek i innych prezentów wykonanych samodzielnie przez uczniów. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla naszych wspaniałych Gości.

            Dodatkową niespodzianką był występ zespołu ludowego "Gościszowianie", który uświetnił tę uroczystość. To spotkanie było również okazją, by podziękować tym, którzy wspierają działalność zespołu "Młodzi Gościszowianie". Słowa wdzięczności powędrowały do wielu osób, które pomagają nam w pielęgnowaniu tradycji i przekazywaniu ich młodemu pokoleniu. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy, kultura naszych przodków pozostanie  wciąż żywa.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego święta w Szkole a Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia i pociechy z wnucząt!

          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 11 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wokalno- Recytatorski. Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I- III. Celem konkursu było m.in.

            -przybliżenie dorobku wybitnych poetów i pisarzy dla dzieci

            -stworzenie możliwości do kreatywnego wyrażania siebie i artystycznego działania

            -mobilizowanie dzieci do rozwijania uzdolnień

            Komisja po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła nagrodzić następujące osoby:

            oddział przedszkolny

            I miejsce- Elena M.

            II miejsce- Laura G.

            II  miejsce- Franciszek K.

            klasa I

            I miejsce- Urszula O.

            II miejsce- Patrycja G.

            III miejsce- Franciszek K.

            klasa II

            I miejsce- Kacper B.

            II miejsce- Bartosz K.

            III miejsce- Michał B.

            klasa III

            I miejsce- Zofia K.

            I  miejsce- Joanna O.

            II  miejsce- Dawid R.

            Ponadto wyłoniono osoby, które wezmą udział w III Powiatowym Konkursie Wokalno- Recytatorskim.

            Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za te osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu.

             

          • Wizyta w Domu Pomocy Społecznej...

          • 10 stycznia 2024r. zespół ,,Młodzi Gościszowianie” odwiedził mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu. Celem spotkania było złożenie życzeń, wręczenie pierniczków przygotowanych przez uczniów starszych klas oraz zaprezentowanie kilku piosenek ludowych z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

                Radość, wzruszenie i wspólny śpiew u mieszkańców to sygnał dla nas, że warto! Natomiast dla uczniów to nieoceniona lekcja życia, pokory. Na pewno wiosną zawitamy ponownie z nowym repertuarem piosenek i tańca.  

          • Spotkanie z Fizjoterapeutką

          • Niedawno  mieliśmy możliwość gościć w naszej szkole Panią fizjoterapeutkę z NZOZ Provita Bolesławiec, która w formie warsztatów zapoznała nas z tym jak prawidłowo przyjmować postawę ciała w momencie chodzenia, siedzenia czy leżenia tak, aby zapobiegać złym nawykom, które prowadzą do krzywizn kręgosłupa, płaskostopia a co wiąże się z nieprawidłową postawą ciała. Zachęcała uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, co jest jednym ze sposobów dbania o nasz aparat ruchu. Powinniśmy pamiętać, że ruch to zdrowie i lepiej zapobiegać niż leczyć. ;)

          • Paczuszka dla Maluszka...

          • „Szczęście polega bardziej na dawaniu niż w braniu”

            (Dzieje Apostolskie 20,35).

             

                 Szkole Koło Wolontariatu składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, którzy wsparli akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka”. Cieszymy się, że nadal można spotkać wiele osób o wielkim sercu, które chętnie pomagają tym najmniejszym i najbardziej potrzebującym. Po zakończeniu zbiórki wszystkie dary zostały przekazane do Domu Samotnej Matki w Pobiednej.

             


             

          • Coraz bliżej święta...

          • Każdego roku w naszej szkole mamy okazję obejrzeć jasełka lub spektakl bożonarodzeniowy.

            W tym roku uczniowie z klas O -VI przygotowali przedstawienie pod tytułem „Boże Narodzenie mimo wszystko”. Tym razem prosto ze żłóbka mali aktorzy przenieśli swoich widzów do współczesności, a dokładnie do mieszkania przyjaciółek, komputerowego maniaka, samotnej matki a także na dyskotekę i do supermarketu. U progu wszystkich drzwi stała Maryja z Józefem i małym Dzieciątkiem na ręku, czekając z nadzieją na zaproszenie. A w każdej ze scen Anioł i Diabeł walczyli o ludzką duszę. Choć na scenie występowali amatorzy, było pięknie, wzruszająco, czasem zabawnie i przede wszystkim bardzo profesjonalnie. Wszyscy biorący udział w spektaklu popisali się wspaniałą grą aktorską. Całość przedstawienia uświetnił zespół Młodzi Gościszowianie, który przepięknie wykonał utwory: Nie było miejsca dla ciebie, Przytul nas do siebie i Pójdźmy wszyscy do stajenki.

             

          • ,,Bachata, salsa i merengue – jedzenie czy latynoskie tańce?”

          •        1 grudnia 2023r. w grupie klas IV-VIII gościliśmy artystów  Lubuskiego Biura Koncertowego ,,Orfeusz”. Artyści przedstawili nam tradycyjną muzykę Ameryki Środkowej i Południowej. Muzycy zaprezentowali m.in. salsę, sambę, bachatę, merengue oraz zagrali  na gitarze, klarnecie, bębnach conga, cajon, a także tamburynie czy grzechotkach z daktyli i łupin orzechów.

                   Reakcje uczniów w czasie koncertu i opinie po koncercie świadczyły, że uczniom wyjątkowo się podobało.

          • Techniczna sprawność

          • Laboratoria Przyszłości to rządowy projekt, dzięki któremu szkoły w Polsce miały możliwość wyposażenia placówek. Celem było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Także w Gościszowie skorzystaliśmy z tych środków. Efekty ? Lekcje, podczas których dzieci nabywają bardzo konkretnych umiejętności. Cięcie płyt i drewna, wiercenie, wkręcanie, piłowanie i doskonalenie umiejętności majsterkowania. To jedna strona medalu, którą z bliska oglądają tak dziewczynki jak i chłopcy. Wspólnie i z wielkim zaangażowaniem wykonują prace charakterystyczne dla „złotej rączki”.  Na tym nie koniec, bo technika, jak medal ma i drugą stronę. Badamy więc nasze możliwości w świecie mody 😊 Do tego służy nauka szycia i cerowania. Tu chłopcom było nieco trudniej, ale jesteśmy pewni, że poziom ich szwów nie będzie ani na jeden ścieg ustępował tym wykonanym przez dziewczęta. Bo między innymi właśnie po to jest lekcja techniki.

          • Wizyta w teatrze ....

          • We wtorek 12 grudnia uczniowie klas 4 – 8 wybrali się do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Obejrzeli spektakl „Scrooge. Opowieść wigilijna”, który jest adaptacją jednego z najpopularniejszych dzieł Dickensa. Obejrzana historia przemiany głównego bohatera w wigilijną noc to ponadczasowa opowieść o uniwersalnych wartościach, która dostarczyła nam wielu wzruszeń. Ogromne wrażenie zrobiła na nas gra aktorów, muzyka, tańce i efektowna scenografia. Prezentowane przez nas zdjęcia ze spektaklu pochodzą ze strony Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

          • Zimowa integracja

          • Zima, jak zauważamy bywa coraz częściej szaro-bura niż biała. Dlatego maksymalnie staraliśmy się wykorzystać czas, kiedy śniegu nie brakowało. Dla klas czwartej, piątej i szóstej była to okazja do wspólnej zabawy i poznawania się w szkole, ale jednak inaczej niż w czasie lekcji.  Wspólne szaleństwo ze śnieżkami i ogromną ilością śmiechu sprawiła, że wszyscy mieli lepszy dzień. I to niejeden.  Ta nasza wersja białego szaleństwa przypadła wszystkim do gustu. Czekamy więc na następne opady :)